Combined Clubs Series 2018

Provisional Results 21/07/18

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

R1

R2

R3

R4

R 5

R6

Total

Nett

1st

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

2.0

2.0

1.0

(6.0)

(3.0)

2.0

16.0

7.0

2nd

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

(3.0)

1.0

3.0

3.0

(5.0)

1.0

16.0

8.0

3rd

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

1.0

4.0

(5.0)

4.0

1.0

(33.0 DNC)

48.0

10.0

4th

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

4.0

3.0

2.0

(33.0 DNC)

4.0

(33.0 DNC)

79.0

13.0

5th

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

5.0

(6.0)

4.0

5.0

(33.0 DNC)

4.0

57.0

18.0

6th

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

6.0

(8.0)

6.0

(9.0)

8.0

5.0

42.0

25.0

7th

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

(10.0)

5.0

(11.0)

10.0

6.0

8.0

50.0

29.0

8th

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

7.0

(33.0 DNC)

10.0

7.0

(12.0)

6.0

75.0

30.0

9th

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

(12.0)

(10.0)

7.0

8.0

7.0

10.0

54.0

32.0

10th

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

8.0

7.0

(15.0)

(13.0)

10.0

9.0

62.0

34.0

11th

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

(11.0)

9.0

9.0

11.0

(14.0)

7.0

61.0

36.0

12th

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

2.0

2.0

3.0

106.0

40.0

13th

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

(13.0)

11.0

8.0

(12.0)

11.0

12.0

67.0

42.0

14th

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

(16.0)

(15.0)

12.0

15.0

15.0

13.0

86.0

55.0

15th

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

15.0

12.0

14.0

(18.0)

17.0

(33.0 DNC)

109.0

58.0

16th

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

14.0

13.0

17.0

16.0

(20.0 DNF)

(33.0 DNC)

113.0

60.0

17th

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

17.0

17.0

(18.0)

(20.0)

13.0

15.0

100.0

62.0

18th

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

9.0

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

16.0

11.0

135.0

69.0

19th

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

(22.0 RET)

16.0

16.0

19.0

20.0 DNF

(33.0 DNC)

126.0

71.0

20th

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

22.0 DNF

18.0

(33.0 DNC)

21.0

(33.0 DNC)

33.0 DNC

160.0

94.0

21st

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

17.0

33.0 DNC

16.0

165.0

99.0

22nd

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

1.0

33.0 DNC

33.0 DNC

166.0

100.0

23rd

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

22.0 DNF

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

14.0

168.0

102.0

24th

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

22.0 DNF

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

14.0

33.0 DNC

33.0 DNC

168.0

102.0

25th

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

9.0

33.0 DNC

174.0

108.0

26th

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

13.0

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

178.0

112.0

27th

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

(33.0 DNC)

14.0

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

179.0

113.0

28th

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

198.0

132.0

28th

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

198.0

132.0

28th

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

(33.0 DNC)

(33.0 DNC)

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

33.0 DNC

198.0

132.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

3:54:01

4:12:10

0:00:00

1.0

2

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

4:09:16

4:31:50

0:18:01

2.0

3

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

4:20:25

4:32:07

0:19:05

3.0

4

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

4:16:41

4:40:50

0:26:12

4.0

5

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

4:14:46

4:44:58

0:29:19

5.0

6

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

4:27:44

4:53:34

0:37:45

6.0

7

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

4:49:34

5:01:57

0:47:44

7.0

8

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

4:26:29

5:02:08

0:44:04

8.0

9

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

4:24:16

5:08:43

0:48:24

9.0

10

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

5:06:20

5:15:29

1:01:28

10.0

11

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

4:55:08

5:16:40

1:00:06

11.0

12

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

5:04:02

5:18:22

1:03:12

12.0

13

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

5:10:06

5:23:01

1:08:01

13.0

14

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

5:33:30

5:32:30

1:20:34

14.0

15

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

5:01:45

5:39:49

1:17:49

15.0

16

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

5:30:02

5:57:57

1:37:32

16.0

17

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

5:59:31

6:02:03

1:49:07

17.0

18

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

RET

22.0

18

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

DNF

22.0

18

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

DNF

22.0

18

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

DNF

22.0

22

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

DNC

33.0

22

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

DNC

33.0

22

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

DNC

33.0

22

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

DNC

33.0

22

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

DNC

33.0

22

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

DNC

33.0

22

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

22

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

22

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

3:18:18

3:27:13

0:00:00

1.0

2

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

3:14:22

3:31:58

0:04:21

2.0

3

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

3:14:19

3:32:36

0:04:56

3.0

4

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

3:17:25

3:32:44

0:05:08

4.0

5

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

3:28:31

3:34:45

0:07:19

5.0

6

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

3:17:51

3:41:19

0:12:36

6.0

7

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

3:16:00

3:42:13

0:13:14

7.0

8

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

3:23:36

3:43:15

0:14:37

8.0

9

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

3:38:40

3:54:37

0:25:33

9.0

10

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

3:47:48

3:58:32

0:29:55

10.0

11

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

4:29:10

4:40:23

1:10:15

11.0

12

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

4:09:15

4:40:41

1:05:15

12.0

13

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

4:46:46

4:45:55

1:18:56

13.0

14

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

5:38:13

5:25:50

2:03:08

14.0

15

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

5:03:35

5:29:16

1:52:32

15.0

16

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

5:32:10

5:30:31

2:03:55

16.0

17

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

5:36:44

5:39:06

2:10:58

17.0

18

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

6:16:12

5:55:14

2:36:46

18.0

19

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

DNC

33.0

19

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

DNC

33.0

19

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

DNC

33.0

19

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

DNC

33.0

19

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

DNC

33.0

19

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

DNC

33.0

19

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

DNC

33.0

19

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

DNC

33.0

19

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

DNC

33.0

19

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

19

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

19

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

1:57:56

2:08:36

0:00:00

1.0

2

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

1:57:39

2:08:43

0:00:06

2.0

3

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

2:04:00

2:09:34

0:00:55

3.0

4

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

1:56:24

2:10:12

0:01:25

4.0

5

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

2:02:30

2:12:00

0:03:09

5.0

6

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

2:03:26

2:15:21

0:06:09

6.0

7

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

2:15:39

2:22:03

0:12:50

7.0

8

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

2:16:30

2:22:11

0:13:02

8.0

9

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

2:13:07

2:22:50

0:13:15

9.0

10

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

2:17:24

2:23:16

0:14:04

10.0

11

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

2:20:10

2:24:21

0:15:17

11.0

12

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

2:14:47

2:26:11

0:16:12

12.0

13

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

2:21:04

2:26:57

0:17:36

13.0

14

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

2:19:42

2:37:19

0:25:30

14.0

15

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

2:24:50

2:44:13

0:31:24

15.0

16

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

2:48:05

2:47:15

0:38:50

16.0

17

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

2:56:15

2:55:43

0:47:15

17.0

18

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

3:16:32

3:17:55

1:08:50

18.0

19

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

DNC

33.0

19

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

DNC

33.0

19

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

DNC

33.0

19

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

DNC

33.0

19

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

DNC

33.0

19

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

DNC

33.0

19

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

DNC

33.0

19

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

DNC

33.0

19

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

DNC

33.0

19

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

19

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

19

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

R4 - 21/07/18 at 11:25:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

2:43:20

2:29:51

0:00:00

1.0

2

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

2:13:38

2:34:08

0:03:43

2.0

3

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

2:30:19

2:37:04

0:06:55

3.0

4

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

2:25:50

2:37:09

0:06:47

4.0

5

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

2:21:44

2:38:32

0:07:46

5.0

6

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

2:29:28

2:43:00

0:12:03

6.0

7

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

2:38:15

2:45:01

0:14:33

7.0

8

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

2:38:56

2:46:25

0:15:50

8.0

9

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

2:31:47

2:46:26

0:15:07

9.0

10

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

2:41:59

2:46:49

0:16:29

10.0

11

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

2:42:40

2:54:32

0:23:01

11.0

12

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

2:47:45

2:54:44

0:23:54

12.0

13

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

2:35:23

2:56:10

0:23:13

13.0

14

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

3:08:50

3:01:03

0:32:33

14.0

15

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

2:47:38

3:01:49

0:29:28

15.0

16

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

3:04:10

3:03:37

0:33:52

16.0

17

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

2:59:32

3:07:01

0:35:41

17.0

18

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

2:48:05

3:09:17

0:35:01

18.0

19

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

3:16:10

3:15:11

0:45:34

19.0

20

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

3:15:25

3:16:48

0:46:37

20.0

21

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

3:36:07

3:24:05

0:57:26

21.0

22

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

DNC

33.0

22

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

DNC

33.0

22

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

DNC

33.0

22

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

DNC

33.0

22

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

DNC

33.0

22

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

DNC

33.0

22

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

22

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

22

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

Race 5 - 1st September 2018 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.00

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

4.05.42

4.24.46

0.00.00

1.0

2

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

3.51.46

4.27.19

0.02.13

2.0

3

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

4.05.48

4.28.03

0.03.01

3.0

4

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

4.05.58

4.29.07

0.03.58

4.0

5

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

4.22.20

4.34.07

0.08.57

5.0

6

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

4.44.15

4.52.44

0.27.10

6.0

7

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

4.44.30

4.57.54

0.31.39

7.0

8

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

4.41.14

5.08.22

0.39.46

8.0

9

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

4.15.05

5.12.36

0.39.02

9.0

10

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

4.36.35

5.13.35

0.43.04

10.0

11

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

5.06.23

5.19.09

0.52.13

11.0

12

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

5.07.09

5.20.17

0.53.15

12.0

13

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

5.25.23

5.27.41

1.02.28

13.0

14

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

5.06.50

5.29.13

1.00.04

14.0

15

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

5.07.10

5.33.09

1.03.03

15.0

16

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

4.45.24

5.33.25

0.58.46

16.0

17

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

5.53.18

6.37.52

1.58.11

17.0

18

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

DNF

20.0

18

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

DNF

20.0

20

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

DNC

33.0

20

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

DNC

33.0

20

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

DNC

33.0

20

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

DNC

33.0

20

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

DNC

33.0

20

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

DNC

33.0

20

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

DNC

33.0

20

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

DNC

33.0

20

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

20

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

20

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

SPI

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PY

Elapsed

Corrected

BCE

Points

1

Y

Alchemy

Hunter Impala

GBR 9608

RHYC

Ed Harrison

957

134.56

2.21.00

0.00.00

1.0

2

Y

Katla

J30

GBR3702L

Stour SC

Ian Pavey

917

134.50

2.27.02

0.05.32

2.0

3

Y

Irascibull

Bull 7000

7170

Shotley SC

Brian Hart

867

128.37

2.28.21

0.06.22

3.0

4

Y

Wookie

Beneteau 31.7

9898

HDSC

Stuart Howells

894

132.56

2.28.42

0.06.53

4.0

5

Y

Sea Shanty

Maxi 1000

GBR 3811L

RHYC

David Neville

912

137.13

2.30.27

0.08.38

5.0

6

Y

Wild Craic

Hunter Impala 28

GBR 9582

HPYC

Peter Wyld

959

147.00

2.33.17

0.11.47

6.0

7

Y

Jester

Dufour 32 Classic

GBR 8665R

RHYC

Pat York

932

143.30

2.33.58

0.12.05

7.0

8

Y

Get Kracking

GK 29

307

HDSC

Barry Male

971

150.31

2.35.01

0.13.37

8.0

9

Y

Berlingo

Mini Transat 6.50

223

Stour SC

Robin Dutton

882

137.49

2.36.15

0.13.27

9.0

10

Y

Loup de Mer

Beneteau First 260

Stour SC

Tony Power

955

150.01

2.37.05

0.15.22

10.0

11

Y

Petra Anne

Dehler 34

9196T

RHYC

Laurie Vanner

856

139.42

2.43.12

0.19.00

11.0

12

Y

Sara

Sigma 33C (Cruiser)

None

RHYC

Thomas Louth

960

157.06

2.43.39

0.21.45

12.0

13

N

Time Off II

Bavaria 37

GBR 1377L

RHYC

Will Finch

922

152.08

2.45.00

0.22.08

13.0

14

N

Allegro

Moody 31

GBR 1809L

RHYC

John Ettling

1045

181.40

2.53.51

0.34.20

14.0

15

Y

Fin

Beneteau 21.7

21.7

RHYC

John Brooke

993

178.13

2.59.28

0.38.12

15.0

16

Y

Nushaba

Starlight 35

2014C

RHYC

Tom Dixon

960

173.16

3.00.29

0.37.55

16.0

17

Y

Smokey Too

Hustler SJ30

GBR 556

HDSC

Ady Pells

928

DNC

33.0

17

Y

Streaker

Dehler 34

None

Stour SC

Neil Manning

914

DNC

33.0

17

Y

Cloud Nine


Moody S38

GBR 7962T

HPYC

Simon Sainsbury

888

DNC

33.0

17

Y

Jack Flash

Beneteau 211

GBR 9267T

Stour SC

Colin Garnham

1003

DNC

33.0

17

Y

Embers

Hunter Horizon 27 T/K

60

Shotley SC

Tim McKenzie

1005

DNC

33.0

17

Y

Rio

Nordic Folkboat

GBR 725

RHYC

Luke Samuel

1059

DNC

33.0

17

Y

Stardust

Stella

89

HPYC

Philip Waring

1090

DNC

33.0

17

Y

Applejack

Monark 700

6546Y

PMSC

Steve Miller

1043

DNC

33.0

17

Y

Jameerah

J 120

PMSC

Simon Raffles

816

DNC

33.0

17

N

Astraea

Starlight 35

62

PMSC

Rick Kirkup

960

DNC

33.0

17

N

Windrush

Barbican 30

GBR 6816T

RHYC

Allan Jones

1038

DNC

33.0

17

N

Boomerang

Sadler 25

3533

PMSC

Stephen Penn

1088

DNC

33.0

17

Y

Snowbound

Sadler 29

7961

Waldringfield SC

Toby Tracey

991

DNC

33.0

17

Y

Bushwakka

Trapper 250TS

3570T

Stour SC

Simon Garner

1005

DNC

33.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

 

Forthcoming events

14 Dec 2018
21:00 -
Prize draw
16 Dec 2018
12:30 -
Christmas Lunch
21 Dec 2018
21:00 -
Prize draw
24 Dec 2018
18:30 -
Carol Singing
26 Dec 2018
12:00 -
Morris Dancers
28 Dec 2018
21:00 -
Prize draw
31 Dec 2018
20:00 -
New Year's Eve
04 Jan 2019
21:00 -
Prize draw

Tide times - Harwich

10 December 2018

Go to top
Template by JoomlaShine